A helyzet az, hogy erre a kérdésre a válasz annyiszor tud más lenni, ahányszor más és más szemléletmódú embert kérdezel, és egyik válasz sem tud feltétlenül megfelelő lenni a te EGYEDI gyermekedre.
Ebben a cikkben viszont szeretném neked kibontani ezt a témát, és összefoglalni mindazt, amit tudunk róla.
Alaposan gondold át kitől jön egy adott infó
Egyes helyekről hallani, hogy 4 vagy 6 hónapos kor felett az éjszakai táplálás nem szükséges. Fontos tudni, hogy ezen állítások nem kisgyermek táplálkozási szakértőktől származnak, hanem tapasztalataim alapján csakis alvástrénerektől, akik ezt a kérdést nem holisztikus, hanem behaviorista szempontból nézik. Az van fókuszukban, hogy kiiktassanak mindent az éjszakából, vagyis a cél az alvástréning – a gyermek ne jelezzen a szülőnek.
Tudtad, hogy az alvástréningezett gyerekeknek nem változik az alvása szignifikánsan, csak a jelzése – vagyis a “nem jelzése”?
Sokszor azzal érvelnek, hogy már ki kell bírniuk az éjszakát táplálás nélkül 4-6 hó felett, de ekkor mindig ez merül fel bennem: Attól, hogy már “túlélné” a gyermek az éjszakát kalória nélkül, egyáltalán nem biztos, hogy az az OPTIMÁLIS a számára.
Tudtad pl. azt, hogy a babáknál az éjszakai táplálásnak a vércukorszintjük szabályozásában is szerepe van?
Komfort vagy éhség?
Persze amit még mindenképp érinteni kell itt, az az hogy a táplálás természetesen nem teljesen elválasztható a komforttól. Így nem feltétlen tudhatjuk minden esetben, hogy gyermekünk éhségből vagy komfort igényből ébredt éppen. Amit általában tudni szoktak az anyukák az az, hogy leggyorsabban és legkönnyebben a gyermekük általában táplálással (szopi és cumisüveg) alszik vissza. A szopó mozgás az egyik leginkább idegrendszert reguláló inger, emellett az anyatej alvást támogató hormonokat tartalmaz.
De persze ahogy nő a gyermek, úgy hallani egyre többször szülőktől, hogy érzésük szerint a táplálások egy része vagy akár többsége már inkább csak a komfortról szól. Szeretném kiemelni, hogy ezzel az égvilágon semmi gond nincs, de azzal sincs gond, ha te nem minden alkalommal szeretnéd álomba táplálni gyermekedet. A legfontosabb mindig az, hogy próbálj gyermeked belső igényére ráhangolódni, legyen az éppen éhség vagy komfortod utáni vágy, és adekvát módon reagálj, elégítsd ki az igényeit.
Minden azon múlik, hogy mi működik a te családod számára.
Mi a hivatalos ajánlás?
Nincs semmilyen útmutató arra, hogy “meddig kellene” éjszaka táplálni. Csak azt tudjuk, hogy a WHO és a többi nagyobb szervezet az igény szerinti táplálást javasolja az első 2 évben és akár azon túl (ez nappalt és éjjelt is jelent).
Magyar ajánlásban pedig ez szerepel: “Öt-hat hónapos korig a kizárólagos és válaszkész (igény szerinti) szoptatás folytatása javasolt gesztációs kortól, születési súlytól függetlenül, a hozzátáplálás megkezdése után is. A válaszkész (igény szerinti) szoptatás folytatása időkorlát nélkül javasolt.”
Fontos tudni, hogy cumisüveges táplálással kapcsolatban viszont más a hivatalos ajánlás. A cumisüveggel való táplálásnak teljesen más a mechanizmusa, így arra az ajánlás az, hogy 12-16, de legkésőbb 18 hónapos korra csökkentsük, majd hagyjuk el.
Kutatások
Szóval tényleg nincs hivatalos kapaszkodó a szopis éjjeli változtatásokra, de vannak viszont kutatások, amelyeket még érdemes lehet ismerned a teljes képhez.
1. Kutatás:
Azon már említett alvástréninges állítások, amelyek a táplálás 4-6 hó feletti szükségtelenségét hirdették, sok esetben a szoptatás korábbi befejezéséhez vezettek. (PMID: 17083304)
Ezen kutatás megértéséhez azt kell tudnod, hogy éjjel magasabb a szervezetben a prolaktin, az a hormon, ami az anyatej ellátásért felel. (Sok gyermek ezért is szeret éjszaka szopizni, mert egész egyszerűen több tejed lehet, és plusz emellett persze kevesebb a figyelmüket elterelő tényező is.) A szopizás hatására tovább nő éjjel a prolaktin szinted, így az éjszakai táplálás egy nagyszerű mód a tejállományod hosszabb fenntartására is. És ez az ellenkező esetben pedig azt jelenti, hogy a nagyobb éjszakai határszabás / teljes éjszakai elválasztás nagyobb hatással lehet negatívan a tejállományodra.
Ezért is szoktam például én is azt javasolni, hogy 1 éves kor alatt különösen legyetek óvatosak az éjszakai szopis változtatásokkal, hisz akkor még az anyatej a fő tápanyagforrásuk.
2. Kutatás:
Elmondhatjuk, hogy egyéni, hogy egy gyermek mennyi időt “bír ki” táplálás nélkül. Nagyon sok faktor van, ami szerepet játszik ebben, mint pl. a gyermeked metabolizmusa, étvágya, de a te tej állomány kapacitásod is számít.
Vannak gyermekek, akik maguktól elhagyják az éjszakai táplálást már az első hónapokban, és az akkor abszolút rendben van, de attól még közel sem tekinthető sztandardnak.
Mi számít átlagnak? 55 ezer gyermeket vizsgáló kutatás megállapította, hogy a gyermekek több mint 70%-a min. 1 alkalommal szokott még táplálást igényelni 6-18 hó között. (Hysing et al., 2014)
Szóval amit még biztosan tudunk, az az, hogy bárki bármit mond, a családok nagy részénél nagyobb korban is a táplálás az éjszakai gondoskodás átlagos és normális része. (Persze ez igaz lehet 18 hó felett is, a kutatás csak arra már nem terjedt ki.)
Összegzés:
Én a cikkben említett információk alapján 1 éves kor alatt nem javaslom az éjszakai elválasztást. De ha te mégis nagyobb határokat szeretnél szabni a szopi körül, vagy ha akár orvosi okból kell gyermekedet leválasztani, akkor én 1 év alatt különösen javaslom, hogy egy IBCLC laktációs szaktanácsadó egyéni támogatását ne hagyd ki a folyamatból.
De mivel abszolút sok gyermek éhségből is ébredhet továbbra is 1 éves kor felett, és mert a szopizás általában a visszaaltatások egyik leghatékonyabb eszköze, ezért én személy szerint a teljes elválasztást (szülői nagyobb belenyúlást) ideális helyzetben inkább csak 18 hó felett javasolnám. Akkora a gyermeked már eleve még jobban felkészíthető a változtatásra, és persze alapvetően az idegrendszeri érettség szintje is fontos szempont, hisz eleve általánosan elmondható, hogy az ébredések száma 18 hónapos kor felett organikusan is csökken.
DE természetesen ha számodra nem fenntartható a jelenlegi szopis helyzeted, ha úgy érzed fizikailag és mentálisan túl megterhelő, akkor változtatni mindig lehetséges. A lényeg, hogy a változtatás igénye tényleg fakadjon belőled, és tedd azt a saját ritmusotokban, rátok szabva. 🙂
Ne vegyél készpénznek semmit, amit mások mondanak, csak hangolódj rá a te gyermeked és tested EGYEDI igényeire és jelzéseire, mert csakis úgy fogod tudni megtalálni a számotokra megfelelő utat és ritmust.
Ha jól jönne neked egy igazán holisztikus, kötődés fókuszú támogatás, akkor csekkold az új kurzusomat, amelynek címe:
Szopis határszabások és gyengéd elválasztás kötődés fókuszúan